Koncesja turystyczna nr 3 z dnia 5.11.1999r. wydane przez Wojewodę Kujawsko - Pomorskiego

GROMADA

W maju 1966 roku” przy ulicy Solankowej 1 , powołano do życia Ekspozyturę OST GROMADA. Podstawowym zadaniem placówki była organizacja wszelkich form ruchu turystycznego dla mieszkańców miasta i powiatu. Biuro szybko zyskało uznanie swych klientów, wychodząc z nową ofertą szczególnie do środowisk wiejskich, nie zaniedbując jednocześnie potrzeb mieszkańców miast. Od 2 listopada 1981 roku kierowanie placówką obejmuje Bronisław Majewski – absolwent AWF w Poznaniu na wydziale Turystyki i Rekreacji i od tego momentu następuje dynamiczny rozwój biura.

W okresie PRL-u każdy podmiot gospodarczy dysponował bogatą ofertą socjalną przeznaczoną dla swych pracowników. Prócz własnej bazy chętnie korzystano również z usług biur turystycznych. Mimo zabezpieczenia dużej liczby miejsc na wczasy i kolonie dla dzieci i młodzieży biura turystyczne nie były w stanie zabezpieczyć popytu na te usługi. Częstymi klientami „GROMADY” były Koła Gospodyń Wiejskich, Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, ale także zakłady pracy jak: Inowrocławskie i Janikowskie Zakłady Sodowe, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Inowrocławiu, PGR Kobylniki, Cukrownie w Janikowie, Tucznie i Kruszwicy oraz wiele innych. Oprócz tradycyjnych form wypoczynku biuro organizowało również wyjazdy na Kabaret „TEY”, Podwieczorek przy mikrofonie, Wesoły Autobus, imprezy sportowe a do cyrku sprzedawano 20 tys. biletów. Dużym uznaniem cieszyły się także wyjazdy do większych miast na zakupy, szczególnie do Łodzi. Natomiast w turystyce zagranicznej najchętniej wyjeżdżano do Związku Radzieckiego, Bułgarii, NRD, czy handlowo do Turcji, Tajlandii, Syrii. Dużą popularnością cieszyły się promowe wyjazdy do Finlandii, Danii, RFN a przede wszystkim do Szwecji w celach handlowych połączone ze zwiedzaniem miejscowych atrakcji. Tak dynamiczny rozwój spowodował, że w latach 1985–1987 – wówczas już oddział inowrocławskiej „GROMADY” – był trzykrotnie najlepszą placówką turystyczną w Polsce.

1985 rok

I. miejsce i puchar przechodni O/Eksploatacyjny Inowrocław35pkt

II. miejsce i dyplom uznania O/Eksploatacyjny Kołobrzeg – 24 pkt

III. miejsce i dyplom uznania O/Wojewódzki Toruń – 21 pkt

IV. miejsce i list pochwalny O/Wojewódzki Słupsk – 20.5 pkt

1986 rok

I. miejsce i puchar przechodni O/E Inowrocław34 pkt

II. miejsce i dyplom uznania E/Żary – 28 pkt

III. miejsce i dyplom uznania E/Nowa – 26 pkt

IV. miejsce i list pochwalny Prezesa Zarządu O/W Konin – 25 pkt

1987 rok

I. miejsce O/E Inowrocław30 pkt

II. Ekspozytura Kamień Pomorski – 22 pkt

III. O/W Kalisz – 21 pkt

IV. Ekspozytura Śrem – 20,5 pkt

W wyniku przemian gospodarczych i politycznych w kraju 1 czerwca 1990 roku „GROMADA” przekształciła się w Biuro Turystyczne „PIAST”, które zaistniało jako jedna z pierwszych prywatnych firm turystycznych w Polsce. W nowej rzeczywistości gospodarczej i politycznej PIAST szybko zdobył zaufanie swych klientów, gwarantując mił i profesjonalna obsługę oraz konkurencyjne ceny. Oferujac bogaty wachlarz usług turystycznych, w szczególności biuro wyspecjalizowało się w organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy obozów i kolonii – w liczbie ponad 20 tysięcy wyjeżdżali do najatrakcyjniejszych miejsc naszego kraju i zawsze wracali wypoczęci i szczęśliwi, z pytaniem gdzie pojada za rok. Ważnym elementem działania biura w związku z uzdrowiskowym charakterem Inowrocławia jest organizacja wycieczek dla kuracjuszy przebywajacych w naszym mieście. Przy współpracy z dyrekcjami Uzdrowisko Solanki, Sanatorium Przy Tężni, Sanatorium Modrzew oraz Uzdrowisko Energetyk organizujemy wyjazdy do Biskupina, Lichenia, Torunia i Gniezna.

Dzisiejszy PIAST to nie tylko turystyka i wypoczynek. Biuro wpisało się w codzinne życie naszego miasta. Przez 5 lat (2003-2007) było głównym organizatorem Biegu Zwycięstwa oraz organizatorem i pomysłodawcą I Biegu Piastowskiego, w którym uczestniczyły setki dziewcząt i chłopców z całego województwa, a gośćmi imprezy byli najlepsi polscy lekkoatleci, m. in. Irena Szewińska, Teresa Ciepły, Teresa Sukniewicz, Kazimierz Zimny, Michał Joachimowski, Jacek Wszoła, Zdzisław Hoffmann oraz 3-krotny inowrocławski olimpijczyk Jan Jaskólski czy Edmund Borowski. To PIAST jest wydawca książek z cyklu Uroki Starego Inowrocławia, przypominającego czasy świetności naszego miasta i jego miejsca w dziejach Polski. Największym sukcesem biura sa kompetencja i rzetelna obsługa klienta, który zawsze znajdzie profesjonalna poradę i pomoc. Za wzorowa pracę w dziedzinie turystyki oraz aktywność społeczna biuro zostało wyróżnione m. in. Medalem 800-lecia Inowrocławia oraz Odznaka Honorowa „Za szczególne zasługi dla rozwoju województwa bydgoskiego”. Od 54 lat biuro nieprzerwalnie funkcjonuje przy ulicy Solankowej 1, a od 39 lat sprawnie nim kieruje Bronisław Majewski – dyrektor i właściciel firmy.