Koncesja turystyczna nr 3 z dnia 5.11.1999r. wydane przez Wojewodę Kujawsko - Pomorskiego

50-cio lecie biura

50-cio lecie najstarszego biura turystycznego w INOWROCŁAWIU.

W maju 1966 roku” przy ulicy Solankowej 1 , powołano do życia Ekspozyturę OST „GROMADA. Podstawowym zadaniem placówki była organizacja wszelkich form ruchu turystycznego dla mieszkańców miasta i powiatu. Biuro szybko zyskało uznanie swych klientów, wychodząc z nową ofertą szczególnie do środowisk wiejskich, nie zaniedbując jednocześnie potrzeb mieszkańców miast . Od 2 listopada 1981 roku kierowanie placówką obejmuje Bronisław Majewski – absolwent AWF w Poznaniu na wydziale Turystyki i Rekreacji i od tego momentu następuje dynamiczny rozwój biura. W okresie PRL-u każdy podmiot gospodarczy dysponował bogatą ofertą socjalną przeznaczoną dla swych pracowników. Prócz własnej bazy chętnie korzystano również z usług biur turystycznych. Mimo zabezpieczenia dużej liczby miejsc na wczasy i kolonie dla dzieci i młodzieży biura turystyczne nie były w stanie zabezpieczyć popytu na te usługi. Częstymi klientami „GROMADY” były Koła Gospodyń Wiejskich, Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, ale także zakłady pracy jak: Inowrocławskie i Janikowskie Zakłady Sodowe, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Inowrocławiu, PGR Kobylniki, Cukrownie w Janikowie, Tucznie i Kruszwicy oraz wiele innych. Oprócz tradycyjnych form wypoczynku biuro organizowało również wyjazdy na Kabaret „TEY”, Podwieczorek przy mikrofonie, Wesoły Autobus, imprezy sportowe a do cyrku sprzedawano 20 tys. biletów. Dużym uznaniem cieszyły się także wyjazdy do większych miast na zakupy, szczególnie do Łodzi. Natomiast w turystyce zagranicznej najchętniej wyjeżdżano do Związku Radzieckiego, Bułgarii, NRD, czy handlowo do Turcji, Tajlandii, Syrii. Dużą popularnością cieszyły się promowe wyjazdy do Finlandii, Danii, RFN a przede wszystkim do Szwecji w celach handlowych połączone ze zwiedzaniem miejscowych atrakcji.
Tak dynamiczny rozwój spowodował, że w latach 1985–1987 – wówczas już oddział inowrocławskiej „GROMADY” – był trzykrotnie najlepszą placówką turystyczną w Polsce.
W wyniku przemian gospodarczych i politycznych w kraju 1 czerwca 1990 roku „GROMADA” przekształciła się w Biuro Turystyczne „PIAST”, które zaistniało jako jedna z pierwszych prywatnych firm turystycznych w Polsce. W nowej rzeczywistości gospodarczej i politycznej „PIAST” szybko zdobył zaufanie swych klientów, gwarantując miłą i profesjonalną obsługę oraz konkurencyjne ceny. Oferując bogaty wachlarz usług turystycznych, w szczególności biuro wyspecjalizowało się w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Uczestnicy obozów i kolonii – w liczbie ponad 20 tysięcy – wyjeżdżali do najatrakcyjniejszych miejsc naszego kraju i zawsze wracali wypoczęci i szczęśliwi, z pytaniem gdzie pojadą za rok. Ważnym elementem działania biura w związku z uzdrowiskowym charakterem Inowrocławia jest organizacja wycieczek dla kuracjuszy przebywających w naszym mieście. Przy współpracy z dyrekcjami Uzdrowisko Solanki, Sanatorium przy Tężni oraz Sanatorium Modrzew organizujemy wyjazdy do Biskupina, Gniezna, Lichenia oraz Torunia, na których kuracjusze przy pomocy naszych przewodników poznają historię i piękno w/w miejscowości.
Dzisiejszy „PIAST” to nie tylko turystyka i wypoczynek.
Biuro mocno wpisało się w codzienne życie naszego miasta. Przez 5 lat (2003–2007) było głównym organizatorem Biegu Zwycięstwa, oraz organizatorem i pomysłodawcą I Biegu Piastowskiego, w którym uczestniczyły setki dziewcząt i chłopców z całego województwa, a gośćmi imprezy byli najlepsi polscy lekkoatleci, m.in. Irena Szewińska, Teresa Ciepły, Teresa Sukniewicz, Kazimierz Zimny, Michał Joachimowski, Jacek Wszoła, Zdzisław Hoffmann oraz 3-krotny inowrocławski olimpijczyk Jan Jaskólski czy Edmund Borowski. To „PIAST” jest wydawcą książek z cyklu Uroki starego Inowrocławia, przypominającego czasy świetności naszego miasta i jego miejsce w dziejach Polski. Największym sukcesem Biura Turystycznego „PIAST” są kompetencja i rzetelna obsługa klienta, który zawsze znajduje tu profesjonalną poradę i bezinteresowną pomoc. Za wzorową pracę w dziedzinie turystyki oraz aktywność społeczną biuro zostało wyróżnione m.in. Medalem 800-lecia Inowrocławia oraz Odznaką Honorową „Za szczególne zasługi dla rozwoju województwa bydgoskiego”.
Od 54 lat biuro nieprzerwalnie funkcjonuje przy ulicy Solankowej 1, a od 39 lat sprawnie nim kieruje Bronisław Majewski – dyrektor i właściciel firmy.