Koncesja turystyczna nr 3 z dnia 5.11.1999r. wydane przez Wojewodę Kujawsko - Pomorskiego

Uroki Starego Inowrocławia

OD AUTORA

Pocztówka! Kto by pomyślał przed laty, że ta mała karteczka zatrzyma czas i zachowa w pamięci miejsca i budowle, których już nie ma, które przeszły w zapomnienie wraz z upływem lat.
W wielu przypadkach jest ona jedynym dokumentem przypominającym stare budowle, pomniki przyrody, zdarzenia a także dzieje miast i regionów. Trochę starszym przypomina miejsca, które tkwią jeszcze w ich wspomnieniach z dzieciństwa, a młodszym pokazuje, jak w przeszłości żyli ich dziadkowie.
Przełom XIX i XX wieku był złotym okresem popularności pocztówki, również w naszym mieście.
Ponieważ w tym czasie Inowrocław był pod zaborem pruskim, dlatego większość pocztówek ma nadruk w języku niemieckim.
Trudno dziś ustalić, kiedy i przez kogo wydana została pierwsza ilustrowana karta pocztowa, przedstawiająca widok Inowrocławia.
W naszym albumie przyjęliśmy, że najstarsza zachowana karta z widokiem Inowrocławia pochodzi z 1894 roku. Jest to pocztówka z serii „grussówek” i ukazuje 6 widoków, m.in. Solanki, kościół „Ruina”, Wieżę Ciśnień oraz Mysią Wieżę w Kruszwicy. Z roku 1895 pochodzi pocztówka pokazującą targ na miejskim rynku.
Najczęściej pokazywanymi widokami Inowrocławia, z racji uzdrowiskowego charakteru miasta, były Solanki. Bardzo chętnie pokazywano również Rynek, obecną ulicę Królowej Jadwigi, Dworcową, kościół „Ruina” oraz NMP.
Najbardziej znanymi wydawcami pocztówki inowrocławskiej byli ze strony polskiej Drukarnia Dziennika Kujawskiego, Księgarnia Stefana Knasta a trochę później Zakłady Fotograficzne Droszcza i Trando, natomiast ze strony niemieckiej Redakcja Gazety Kujawischer Bote.
Przez wiele lat nie wolno było zapisywać strony pocztówki, na której znajdował się adres i znaczek. Pocztówki były tak projektowane, aby na ozdobnej stronie zostawić trochę miejsca na korespondencję. Dopiero w 1904 roku zmieniono przepisy pocztowe i zezwolono na pisanie tekstu obok adresu.
Oddając do rąk Państwa album „Uroki Starego Inowrocławia”, mam nadzieję, że chronologiczny układ prezentowanych pocztówek umożliwi swobodny spacer po dawnym, jakże pięknym, naszym mieście.

Zapraszam do sentymentalnej podróży w XIX i XX wiek.

Dom Zdrojowy ul. Narutowicza

Rynek 1905 r.

ul. Królowej Jadwigi – fotomontaż

barka wodna 19 maja 2011

kino AS

dworzec 1914

Bast