Koncesja turystyczna nr 3 z dnia 5.11.1999r. wydane przez Wojewodę Kujawsko - Pomorskiego

Kruszwica

Badania archeologiczne ustaliły, że początki osady sięgają II wieku. W VIII w. był tutaj prawdopodobnie gród naczelny. Za Bolesława Chrobrego przebywał tu Mieszko II. Nazwa Kruszwica wywodzona jest od KRUSZY – bryły soli lub staropolskiego wyrazu KRUSZA – grusza. Owe drzewo jest herbem miasta.
Kruszwica odegrała znaczącą rolę w dziejach państwa polskiego. Należała do najważniejszych grodów państwa i była jednym z ośrodków władzy politycznej. W XI wieku miała swoją mennicę, w której bito obiegową monetę zwaną krzyżówką. W kruszwickim zamku odbywały się zjazdy książąt polskich. Najazd Brzetysława ks. czeskiego w 1038 roku rozpoczął upadek Kruszwicy, który nastąpił po spaleniu grodu w 1271 roku. Obniżenie poziomu wód Gopła odsunęło osadę od brzegów jeziora, zrywając jej łączność z wodnym szlakiem handlowym Warty. W 1422 roku Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy prawa miejskie. Do 1772 roku siedziba starostwa. Dzieje miasta nierozerwalnie związane są z Jeziorem Gopło. Znane w dawnych czasach jako „polskie morze”, związane jest z licznymi legendami m.in o Popielu, którego myszy zjadły – stąd Mysia Wieża. Dziś Kruszwica liczy ok. 9700 mieszkańców.
Jezioro Gopło jest największym z jezior wielkopolskich. Brzegi jeziora są płaskie, nizinne, częściowo bagniste. W skutek przyrodniczych walorów w 1992 roku utworzono Nadgoplański Park Tysiąclecia, w celu ochrony środowiska przyrodniczego, krajobrazów oraz walorów historycznych związanych z początkami państwa polskiego.
Przez cały rok trwają różne imprezy kulturalne. Dumnie pokazuje swój dorobek kulturalny i przynależność do regionu Kujaw. Od wielu lat działa tu zespół folklorystyczny a zwiedzając Mysią Wieżę można podziwiać zdjęcia zabytków Kruszwicy, okolic, stroje ludowe i oryginalne hafty. U stóp Mysiej Wieży znajduje się przystań statku spacerowego „Rusałka”. Statek można wynająć na godziny ( 1 h – 50zł). Rejs nie musi odbywać się tylko na statku. Turyści mogą wysiąść na brzeg w Popowie, a tam zorganizować inne atrakcje np. pieczenie kiełbasy nad ogniskiem.

Zabytki

  • Ruiny późnogotyckiego zamku z pozostałą Mysią Wieżą, basztą o wysokości 32 m, z której rozpościera się widok na miasto i jezioro Gopło;
  • Kolegiata św. Piotra i Pawła z 1120?1140 w stylu romańskim, później wielokrotnie przebudowywana, między innymi w latach 1856-1859, pierwotny kształt romański nadano jej w latach 1954?1956 w trakcie prac konserwatorskich pod kierunkiem prof. Jana Zachwatowicza;
  • Stare Miasto ? wraz z rynkiem i zabytkowymi kamienicami;
  • kościół kopułowy św. Teresy od Dzieciątka Jezus z 1922 w Rynku według projektu Stefana Cybichowskiego;
  • zabudowania cukrowni z XIX wieku;
  • grodzisko wczesnośredniowieczne na południowym końcu Półwyspu Rzępowskiego.